Biography of Minister Li Kexin

 

 

 

Mr.Li Kexin was born in January 1969. He holds a PHD in Economics.

 

2015.4 -   

Minister, Embassy of the People's Republic of China in the United States of America

2012.10-2015.04

Deputy Director-General, The Department of International Economic Affairs, Ministry of Foreign Affairs

2010.07-2012.10 

Counselor, then Deputy Director-General, The Department of International Organizations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs 

2006.03-2010.07

Counselor, Permanent Mission of the People's Republic of China to the United Nations

2004.03-2006.03

Deputy Mayor Duyun City,  Qiannan Buyi and Miao Autonomous Prefecture, Guizhou province

1999.09-2004.03

Deputy Division Director, then Division Director, the Department of International Organizations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs

1998.09-1999.09 

Postgraduate at the London School of Economics and Political Science, UK 

1991.08-1998.09

Desk Officer, Attache, then Third Secretary, the Department of International Organizations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs

1987.09-1991.08

Undergraduate student, Beijing International Studies University 

Mr. Li Kexin is married with a son.

 

Suggest to a Friend: