Biography of Minister Lu Kang

 

  Mr. Lu Kang was born in Jiangsu Province in May 1968, graduated with a Master's degree.

 

2012.12-

Minister

Embassy of the People's Republic of China in the United States of America

 

2010.08-2012.12

Deputy Director-General

Department of North American and Oceanian Affairs, Ministry of Foreign Affairs

 

2008.08-2010.08

 

Counselor, then Deputy Director-General

Department of International Organizations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs

China's Senior Official for Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC)

 

2006.12-2008.07 

 

Counselor, Deputy Head of the Mission

Embassy of the People's Republic of China in Ireland

 

2001.11-2006.12 

 

Second Secretary, Deputy Division Director, then Division Director

Department of Arms Control and Disarmament, Ministry of Foreign Affairs

 

2000.06-2001.11

 

Studied in National University of Singapore, Master in Public Policy

1999.05-2000.06

 

 

Third Secretary

Department of International Organizations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs

 

1996.03-1999.05

 

 

Attaché, then Third Secretary

Permanent Mission of the People's Republic of China to the United Nations

 

1993.01-1996.03

 

 

Desk Officer, then Attaché

Department of International Organizations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs

  Mr. Lu Kang is married.

 

 

Suggest to a Friend: