Biography of DCM&Minister Wu Xi

 

Ms. Wu Xi was born in Zhejiang Province, graduated from Foreign Affairs University in Beijing.

 

2013.12-       Minister, then DCM & Minister

           Embassy of the People's Republic of China in the United States of America

2010.01-2013.12    Counselor, then Deputy Director-General

           Department of North American and Oceanian Affairs, Ministry of Foreign Affairs

2007.02-2010.01    Counselor

            Embassy of the People's Republic of China in Australia

2001.04-2007.02    Deputy Division Director, then Division Director

           Department of North American and Oceanian Affairs, Ministry of Foreign Affairs

1998.02-2001.03    Third Secretary, then Second Secretary

            Embassy of the People's Republic of China in Australia

1994.12-1998.02    Third Secretary

            Department of North American and Oceanian Affairs, Ministry of Foreign Affairs

1991.11-1994.10    Attaché, then Third Secretary

           Embassy of the People's Republic of China in the Republic of Iraq

1990.08-1991.11    Desk Officer, then Attaché

           Department of North American and Oceanian Affairs, Ministry of Foreign Affairs

 

Ms. Wu Xi has a son.

 

Suggest to a Friend: